Πράξη «Ζώνες Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας-’ξονας Προτεραιότητας 2», Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση»

Φωτογραφήματα

Η φωτογραφία συγκαταλέγεται σήμερα ανάμεσα στις πιο σύγχρονες και επίκαιρες εικαστικές τέχνες. Είναι μια τέχνη που λόγω της εύκολης τεχνικής της και των φθηνών πλέον τεχνικών μέσων προσφέρεται για την αξιοποίηση της από μικρούς μαθητές.

Η εποχή μας χαρακτηρίζεται ως  η εποχή των εικόνων. Οι φωτογραφίες βρίσκονται παντού, σε όλα τα έντυπα, στο διαδίκτυο, στην τηλεόραση, στα σχολικά βιβλία.

Είναι σημαντικό οι μαθητές να μπορούν να ξεχωρίσουν τη γλώσσα των εικόνων. και μπορούν να αποτελέσουν  εργαλείο στην προσπάθεια των μαθητών να κατανοήσουν τον κόσμο γύρω τους να χρησιμοποιηθούν τόσο στη μελέτη των μαθημάτων, στην εκπόνηση εργασιών και σε projects. Τέλος, αποτελεί σημαντικό εργαλείο για την ανάπτυξη της ικανότητας γραπτής έκφρασης και περιγραφής των εικόνων.

Τα παιδία γνωρίζουν μεγάλους φωτογράφους μαθαίνουν να χρησιμοποιούν τις φωτογραφικές μηχανές, να διαχειρίζονται τις εικόνες  με τον υπολογιστή τους.

Σκέφτομαι και Δημιουργώ /  Τα συναισθήματά μου /  Προβληματίζομαι - Σκέφτομαι – Ενεργώ Φιλαναγνωσία /  Διατροφή και Υγεία / Προσοχή και ασφάλεια στο δρόμο! / Οι κύκλοι της ζωής της φύσης και του φυσικού περιβάλλοντος /  Εργαστήρι Εφαρμοσμένης Ρομποτικής για Παιδιά. / Το διαδίκτυο και εγώ. /  Φωτογραφήματα / Διαφυλικές σχέσεις / Ταξίδι στο χρόνο μέσα από το παιχνίδι