Πράξη «Ζώνες Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας-Άξονας Προτεραιότητας 2», Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση»

Εκφράζω -  κατανοώ και διαχειρίζομαι τα συναισθήματά μου

Η συναισθηματική αγωγή περιλαμβάνει δεξιότητες απαραίτητες σε όλες τις ανθρώπινες σχέσεις: ικανότητα αντίληψης, κατονομασίας, έκφρασης και χειρισμού των συναισθημάτων, αυτοέλεγχο, ενσυναίσθηση (κατανόηση των συναισθημάτων και των απόψεων του άλλου, σεβασμό των διαφορών στον τρόπο που οι άνθρωποι αισθάνονται για κάποια πράγματα), προσεκτική ακρόαση του άλλου, ποιοτική επικοινωνία, τρόπους επίλυσης συγκρούσεων και προβλημάτων, συνεργασία και αυτοεκτίμηση.

Η καλλιέργεια της συναισθηματικής νοημοσύνης αποτελεί σημαντικό εφόδιο για την πορεία και την εξέλιξη του ατόμου γι’ αυτό και η ανάπτυξη θετικού αυτοσυναισθήματος και  υγειών διαπροσωπικών σχέσεων.

Η συστηματική εξάσκηση μπορεί να συνεισφέρει στην καλλιέργεια αυτών των δεξιοτήτων και ειδικότερα στον τομέα της επίλυσης προβλημάτων και συγκρούσεων, της κριτικής σκέψης, της αποτελεσματικής επικοινωνίας, της ενσυναίσθησης και της αποτελεσματικής διάγνωσης και χειρισμού συναισθημάτων.

Μερικά παραδείγματα από το πρόγραμμα που εφαρμόζουμε:

Χνουδωτό Παραμύθι

(αντιγραφή από την ηλεκτρονική Εφημερίδα του σχολείου http://efimerida-st.blogspot.com/)
Οι μαθητές της Β' τάξης , μέσα στο πλαίσιο του προγράμματος "Αναγνωρίζω τα συναισθήματά μου", μέσα από τη μουσικοκινητική αγωγή εκφράστηκαν και διασκεύασαν το Χνουδωτό Παραμύθι δημιουργώντας και το τέλος που τους άρεσε, μιας και το παραμύθι ανήκει σε άγνωστο συγγραφέα και δεν είχε τέλος.

Στη συνέχεια πήραν χαρτιά και χρώματα και ζωγράφισαν σκηνές από το παραμύθι με αποτέλεσμα αυτό το βίντεο.

Σκέφτομαι και Δημιουργώ /  Τα συναισθήματά μου /  Προβληματίζομαι - Σκέφτομαι – Ενεργώ Φιλαναγνωσία /  Διατροφή και Υγεία / Προσοχή και ασφάλεια στο δρόμο! / Οι κύκλοι της ζωής της φύσης και του φυσικού περιβάλλοντος /  Εργαστήρι Εφαρμοσμένης Ρομποτικής για Παιδιά. / Το διαδίκτυο και εγώ. /  Φωτογραφήματα / Διαφυλικές σχέσεις / Ταξίδι στο χρόνο μέσα από το παιχνίδι