Πράξη «Ζώνες Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας-Άξονας Προτεραιότητας 2», Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση»

Προβληματίζομαι - Σκέφτομαι – Ενεργώ  (εκπαιδευτική ρομποτική για μικρούς μαθητές)

Η επίλυση απλών προβλημάτων λογικής, μαθηματικών, προσανατολισμού ... μέσα από το παιχνίδι με ανάλυση του προβλήματος, σχεδιασμού της λύσης και δοκιμής της μέσα ένα μέσο φιλικό και οικείο προς τα παιδιά μπορεί να αποτελέσει ένα εξαιρετικό εργαλείο μάθησης.

Το εργαλείο μας για αυτή τη δράση είναι το Beeboot  ένα προγραμματιζόμενο ρομπότ δαπέδου που είναι ειδικά κατασκευασμένο για μαθητές της προσχολικής ηλικίας αλλά και των πρώτων τάξεων του Δημοτικού.

Μέσα από το παιχνίδι με το BeeBot οι μαθητές όχι μόνο κατακτούν γνωστικά αντικείμενα αλλά εισάγονται και στον αλγοριθμικό τρόπο σκέψης και στις αρχές προγραμματισμού. Μαθαίνουν δηλαδή να σκέφτονται με λογικά βήματα (βήμα – βήμα) για το πώς θα επιλύσουν το κάθε πρόβλημα που θα τεθεί.

...

Σκέφτομαι και Δημιουργώ /  Τα συναισθήματά μου /  Προβληματίζομαι - Σκέφτομαι – Ενεργώ Φιλαναγνωσία /  Διατροφή και Υγεία / Προσοχή και ασφάλεια στο δρόμο! / Οι κύκλοι της ζωής της φύσης και του φυσικού περιβάλλοντος /  Εργαστήρι Εφαρμοσμένης Ρομποτικής για Παιδιά. / Το διαδίκτυο και εγώ. /  Φωτογραφήματα / Διαφυλικές σχέσεις / Ταξίδι στο χρόνο μέσα από το παιχνίδι