Ολυμπιακό Χωριό

Αν θέλετε να δείτε τη θέση του σχολείου μας στο Ολυμπιακό Χωριό πατήστε εδώ:

και ένας χάρτης του Ολυμπιακού Χωριού

Τα σχολεία μας βρίσκονται στο Ολυμπιακό Χωριό της Αθήνας και ξεκίνησαν τη λειτουργία τους ως 1ο Δ.Σ. Ολυμπιακού Χωριού το Σεπτέμβριο του 2006, το Φεβρουάριο του 2007 μετονομάστηκε σε 26ο ΔΣ Αχαρνών και το Σεπτέμβριο του 2008 ιδρύθηκε το 29ο Δημοτικό Σχολείο Αχαρνών και από τότε τα δύο σχολεία συστεγάζονται.

Σε όλες τις δραστηριότητες τα δύο σχολεία συνεργάζονται.

Σε αυτό το δικτυακό τόπο παρουσιάζουμε το σχολείο μας, τις δραστηριότητες μας (με πολλές φωτογραφίες), συνδέσμους με εκπαιδευτικό υλικό και δραστηριότητες των τάξεων και πάντα περιμένουμε τις προτάσεις σας.

Το Ολυμπιακό Χωριό είναι μια "μικρή πόλη", που κατά τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας του 2004 στέγασε τους μεγάλους αθλητές που συμμετείχαν σε αυτούς, ενώ σήμερα έχει περίπου δέκα χιλιάδες κατοίκους και βρίσκεται στους πρόποδες της Πάρνηθας ανήκει στο Δήμο Αχαρνών και συνορεύει με τους Θρακομακεδόνες και το αεροδρόμιο της Δεκέλειας (Τατοΐου).  Για να μας βρείτε πιο εύκολα πατήστε εδώ.

Ημερολόγιο Οι τάξεις Υποδομές Η βιβλιοθήκη Οι Εκπαιδευτικοί Ολυμπιακό Χωριό Τα σχολεία μας (2)

Τελευταία ενημέρωση της τοποθεσίας  24/11/12  -  Επισκέψεις από 25/6/11   Website counter