Ρομποτική

Εργαστήρι Ρομποτικής για μαθητές Δημοτικού

Στο σχολείο μας πραγματοποιούνται μαθήματα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για τους μαθητές  στα πλαίσια της πράξης: «Ζώνες Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας - ’ξονας Προτεραιότητας 2», που υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και από εθνικούς πόρους.

Το εργαστήριο απευθύνεται στους μαθητές της Στ΄ και της Ε΄ τάξης και τα μαθήματα γίνονται από ειδικό εκπαιδευτικό.

Στα πλαίσια του προγράμματος οι μαθητές γνωρίζουν τις αρχές της ρομποτικής, κατασκευάζουν και  προγραμματίζουν τα δικά τους ρομπότ με τη βοήθεια Η/Υ και απλών υλικών.

Η συμμετοχή στα μαθήματα του εργαστηρίου δεν έχει κόστος για τους μαθητές και χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα των Ζωνών Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας.

.

Για περισσότερες πληροφορίες  ΕΥΕ ΕΔ (www.eye.minedu.gov.gr) και Επιχειρησιακό Πρόγραμμα (www.edulll.gr ).