Ο Κήπος μας

Το σχολείο μας συμμετέχει στο Δίκτυο Σχολικής Καινοτομίας,(http://schoolnet.protovoulia.org)

Σκοπός της δράσης «Δίκτυο Σχολικής Καινοτομίας» είναι ο σχεδιασμός, η ανάπτυξη και η λειτουργία ενός Δικτύου συνεργαζόμενων Σχολείων.

Μέσω της Δράσης αυτής θα δημιουργηθεί ένα Δίκτυο Σχολείων, στόχος του οποίου θα είναι να στηρίξει την ανάπτυξη κοινών μεταξύ των σχολικών μονάδων δραστηριοτήτων, που θα αναδεικνύουν τις νέες μορφές εκπαίδευσης, τη δημιουργικότητα και τη συνεργασία αλλά και τη διεθνή παρουσία και την ερευνητική προοπτική.

Η συμμετοχή μας στο δίκτυο ξεκινάει με την εφαρμογή ενός προγράμματος με τίτλο « Ο κήπος του σχολείου μας ».  Στα πλαίσια αυτού οι μαθητές του σχολείου θα ασχοληθούν με τη διαμόρφωση του κήπου του σχολείου μέσα από δομημένες δραστηριότητες που θα τους επιτρέψουν:

κουκκίδα

να κατανοήσουν τις σχέσεις αλληλεξάρτησης μεταξύ των οργανισμών,

κουκκίδα

να γνωρίσουν το φυσικό περιβάλλον,

κουκκίδα

να αναλάβουν πρωτοβουλίες, να συνεργαστούν, να αναπτύξουν ικανότητες παρατήρησης,        σύγκρισης και καταγραφής των παρατηρήσεων και των συμπερασμάτων,

κουκκίδα

να διαμορφώσουν περιβαλλοντικό ήθος και

κουκκίδα

να  αναπτύξουν στάσεις ευθύνης με τη συμμετοχή τους στη διαμόρφωση του χώρου του σχολείου.

Φωτογραφίες από τις δράσεις μας, στα πλαίσια του προγράμματος μπορείτε να δείτε στις επόμενες σελίδες.

Στον Κήπο μας Στον Εθνικό Κήπο Φυτεύουμε

Επάνω Θέατρο Ημέρας Η ιστορία του Δευτέριου Μουσείο Λαϊκής Τέχνης Καλλιπάτειρα Αποκριάτικη Γιορτή 25η Μαρτίου 2008 Ο Κήπος μας Η γιορτή μας